Uz direktora Procter & Gamble Danka Badanjaka, naša Diana gostovala je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska u kojoj se razgovaralo o roditeljskim dopustima i njihovom korištenju.
Rezultati Istraživanja “Aktivni očevi grada Zagreba” pokazalo je kako tate nedovoljno koriste roditeljski dopust. 41% zaposlenih očeva u Zagrebu nije koristilo roditeljski dopust zbog, kako navode, financijskih razloga, dok njih 46 % kao razlog nekorištenja navodi da je majka htjela roditeljski dopust samo za sebe. U pozadini prvog razloga je viša zarada muškaraca i time vezana obiteljska odluka o korištenju roditeljskog dopusta, dok se kod drugog razloga susrećemo s rodnim stereotipima i očekivanjima od ženske rodne uloge. Nadalje, rezultati istraživanja su pokazali da većina očeva smatra kako je fleksibilnost radnog vremena i mjesta rada ključna za održavanje ravnoteže između obiteljskih i profesionalnih obveza.
Diana Kobas Dešković, Danko Badanjak
Upravo na tom tragu su i prakse kompanija koje prepoznaju potrebe mladih obitelji te svojim zaposlenima nude mogućnosti iznad zakonskih okvira, a to je svakako P&G koji od 2019. godine uz politiku ShareTheCare potiče očeve na odlazak na očinski dopust u trajanju od 8 tjedana kojega sama kompanija u potpunosti financijski pokriva. Osim toga u P&G-u se je moguće raditi i fleksibilno radno vrijeme uz mogućnost rada od kuće što je izuzetno vrijedno za roditelje male djece koja trebaju više vremena i pažnje.
U hrvatskom zakonodavstvu već više od 15 godina ne postoji kolokvijalno popularan izraz “porodiljni dopust”, koji se često vezao isključivo uz majke, zato je kako ističe Diana, u društvu prisutna stigma kada je riječ o iskorištavanju zakonskog prava na roditeljski i očinski dopust.
Rodiljni dopust 28 dana prije rođenja predviđen je samo za majke, dok se u drugom dijelu, nakon 70. dana djetetova života, može prenijeti i na oca.
Majka može koristiti rodiljni i 45 dana prije termina poroda, a što ovisi o preporuci ginekologa/ice koja prati trudnoću. Ukupno trajanje rodiljnog dopusta je šest mjeseci nakon rođenja djeteta. Rodiljni dopust je pokriven na nivou plaće koju je majka ostvarivala prije rođenja djeteta. Važno je napomenuti da isto pravilo vrijedi i za očeve ako se odluče na korištenje dopusta iz fonda rodiljnog dopusta, tj. kroz prvih šest mjeseci života djeteta.
Roditeljski dopust počinje nakon navršenih 6 mjeseci djetetova života, a predviđen je za oba roditelja u formatu od 4+4 mjeseca. Idealno, koriste ga i mama i tata u potpunosti.
Važno je znati da su 2 mjeseca roditeljskog dopusta neprenosiva, pa ako jedan roditelj ne prenese svoj dopust, gubi se 2 mjeseca predviđenog roditeljskog dopusta. Postavlja se time logično pitanje, zašto biti kod kuće s djetetom 12 mjeseci, ako možeš 14? 🙂
MAMFORCE©
Financijska naknada roditeljskog dopusta je limitirana, ali nas uskoro čekaju zakonske promjene limita čime će za veliki broj obitelji nestati često navođeni financijski razlog kao jedan od ključnih za nedovoljan broj tata na roditeljskom dopustu.
Očinski dopust namijenjen je isključivo očevima, pokriva 100% plaće, te traje 10 dana za jedno dijete, odnosno 15 dana za blizance. Dopust je, u sustav rodiljnih i roditeljskih potpora uveden od druge polovice 2022. godine.
Povijesno velik broj istraživanja nerijetko se fokusirao na proučavanje i ukazivanje na važnost majčinske uloge u dobrobiti i odgoju djece. Danas ipak govorimo o ravnopravnom roditeljstvu. Istraživanja provedena u okviru projekta CHILD-WELL pokazala su da su majke koje preuzimanju veću odgovornost i dužnosti povezane s djecom manje zadovoljne u partnerskom odnosu, dok su i majka i otac zadovoljniji kad su jednako angažirani i prisutni. Ujedno, zadovoljstvo majke utječe na dobrobit djeteta pa je svima u interesu zajednički, dijeljeni angažman.
Ravnopravno roditeljstvo i aktivni očevi važni su za djecu jer doprinose emocionalnom razvoju djece te posljedično njihovom većem stupnju sigurnosti što vodi prema boljim socijalnim odnosima, lakšem suočavanju sa stresnim situacijama, boljem školskom uspjehu te u konačnosti i većim šansama za dobar profesionalni razvoj u kasnijim životnim fazama. Takva djeca se i bolje kognitivno razvijaju te izražavaju veći stupanj sreće i samopouzdanja.
Primjenom novih zakonskih rješenja otvaraju se brojne nove mogućnosti za poslodavce. Kao prvo, imaju mogućnost zadržati i kvalitetne žene, ne samo muškarce jer se više ne očekuje samo od žena korištenje roditeljskog dopusta. Time se i perceptivno otvara prostor za veće usmjerenje na profesionalni razvoj karijerno usmjerenim ženama. Također, poslodavcima je u interesu promocija fleksibilnosti jer se roditeljski dopust može koristiti do 8. godine života djeteta, što u praksi može biti i nepuno radno vrijeme u kombinaciji s roditeljskim dopustom kroz produženi broj mjeseci.
Gledajući ukupni broj dana dopusta koji su na raspolaganju, trebalo bi po uzoru na zemlje koje služe kao dobar primjer početi razmišljati o svim dopustima kao ukupno raspoloživom broju dana koji se može koristiti kroz vrijeme, kao što je slučaj u Švedskoj. Tako se roditelji ranije vraćaju na posao, mogu paralelno brinuti o djeci, manji je problem premošćivanja za poslodavce, a veći benefiti za djecu i obitelji jer su više vremena zajedno što, kao što smo vidjeli pozitivno utječe na dobrobit djece i partnerske odnose roditelja.