Rodno uvjetovanim stereotipima društvo očekuje da majke primarno skrbe o djeci i obitelji dok očeve obeshrabruje u preuzimanju aktivnije uloge u roditeljstvu. Poslodavci su tako skloniji zapošljavaju mladih muškaraca kojima pružaju bolje prilike za napretkom u karijeri. U pravičnijem društvu život i rad se prilagođavaju mogućnostima životne faze kako bi svi imali ispunjen privatni i profesionalni život, a zajednica bila prosperitetnija.
Projektom „Rekreiraj život i posao za žene i muškarce “ osvještava se poslovna zajednice i šira javnost o izazovima s kojima se suočavaju mladi ljudi pri zaposlenju i podizanju obitelji. Cilj projekta je potaknuti na uvođenje novih poslovnih praksi koje će poticati usklađivanje obiteljskog i poslovnog života za žene i muškarce, promicati ravnopravnije sudjelovanje majki na tržištu rada kao i aktivnu ulogu očeva u skrbi o djeci, što je u skladu s prioritetima demografske revitalizacije i jačanja obitelji Vlade Republike Hrvatske.
Održana je online konferencija „Re-kreiraj posao i život za muškarce i žene“ koja je okupila 115 sudionika.
Održano je 5 javnih predstavljanja projekta u Rijeci, Varaždinu, Splitu, Osijeku i Puli koja su okupila ukupno 1.112 sudionika.
Uvođenjem MAMFORE standarda, cilj je tijekom trajanja projekta provesti promjene koje će povećati angažman zaposlenih, poboljšati produktivnost te pridonijeti promjeni organizacijske kulture koja će biti spremnija za prihvaćanje zakonskih promjena koje donosi nova EU Direktiva o ravnoteži privatnog i poslovnog života. Organizacije će uključenjem u projekt biti spremnije za promjene koje će uskoro postati zakonska obaveza. Brojne kompanje i institucije su prepoznale prednost uljučenja i započele proces koji vodi do do MAMFORCE statusa.
Nositelj projekta je Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, a partneri su tvrtka Spona Code d.o.o. i Hrvatska zajednica županija.
Provedbu projekta sufinancira Europska komisija programom REC (Rights, Equality and Citizenship/Prava, Jednakost, Građanstvo). Vrijednost projekta je 324,518.06 EUR, od čega Europska komisija sudjeluje sa 241,675.13 EUR.
Projekt se provodi u periodu od 1. lipnja 2020. do 31. svibnja 2022.