Rodno uvjetovanim stereotipima društvo očekuje da majke primarno skrbe o djeci i obitelji dok očeve obeshrabruje u preuzimanju aktivnije uloge u roditeljstvu. Poslodavci su tako skloniji zapošljavaju mladih muškaraca kojima pružaju bolje prilike za napretkom u karijeri. U pravičnijem društvu život i rad se prilagođavaju mogućnostima životne faze kako bi svi imali ispunjen privatni i profesionalni život, a zajednica bila prosperitetnija.
Projektom „Rekreiraj život i posao za žene i muškarce “ osvještava se poslovna zajednice i šira javnost o izazovima s kojima se suočavaju mladi ljudi pri zaposlenju i podizanju obitelji. Cilj projekta je potaknuti na uvođenje novih poslovnih praksi koje će poticati usklađivanje obiteljskog i poslovnog života za žene i muškarce, promicati ravnopravnije sudjelovanje majki na tržištu rada kao i aktivnu ulogu očeva u skrbi o djeci, što je u skladu s prioritetima demografske revitalizacije i jačanja obitelji Vlade Republike Hrvatske.
Održane su dvije konferencije s 28 izlagača koje su okupile 265 sudionika.
Održano je 5 javnih predstavljanja projekta u Rijeci, Varaždinu, Splitu, Osijeku i Puli, 4 svečane dodjele MAMFORCE Standarda te 4 predstavljanja rezultata istraživanja koji su zajedno okupili 1.556 sudionika.
Provedena su istraživanja o izazovima usklađivanja roditeljstva i karijere te o ravnoteži privatnog i poslovnog života zaposlenih majki i trudnica.
Održano je 20 edukacija o inkluzivnom lidershipu za 328 poslodavaca, menadžera, rukovoditelja i stručnjaka za ljudske potencijale, te 12 edukacija za 395 zaposlenih o pravima zaposlenih roditelja i novostima koje je donijela EU Direktiva o ravnoteži privatnog i poslovnog života roditelja i skrbnika.
MAMFORCE Standard uveden je u 20 organizacija čime su poboljšani uvjeti rada za 13.722 zaposlenih što je u organizacijama dovelo do većeg angažmana zaposlenih, boljeg lidershipa i većeg zadovoljstva ravnotežom privatnog i poslovnog života.
Uvođenjem MAMFORE standarda, cilj je bio i tijekom trajanja projekta provesti promjene koje će pridonijeti promjeni organizacijske kulture te ju učiniti spremnijom za prihvaćanje zakonskih promjena koje je donijela nova EU Direktiva o ravnoteži privatnog i poslovnog života.
Audit koji vodi do stjecanja MAMFORCE Standarda evaluira postojeće poslovne prakse i ispituje iskustvo zaposlenih kako bi se identificirali izvori nesvjesnih predrasuda koje podržavaju stereotipna očekivanja o rodnim ulogama žena i muškaraca. Mjerenje statusa quo omogućuje poboljšanja neophodna za stvaranje organizacijske kulture pravičnosti u kojoj svatko može biti uspješan bez obzira na razlike i životne okolnosti. To rezultira boljom produktivnošću i inovativnošću zbog pozitivnog utjecaja većeg angažmana zaposlenih i raznolikosti ideja zahvaljujući rodnoj ravnoteži i općoj raznolikosti.
Izrađena je MAMFORCE brošura sa studijama slučaja pojedinih organizacija u projektu, brošura o Inkluzivnom vodstvu i Vodič kroz administraciju za (buduće) roditelje.
Nositelj projekta je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a partneri su tvrtka Spona Code d.o.o. i Hrvatska zajednica županija.
Provedbu projekta sufinancirala je Europska komisija programom REC (Rights, Equality and Citizenship/Prava, Jednakost, Građanstvo).