Roditeljstvo otežava profesionalni razvoj i napredovanje svakog petog zaposlenog oca u Zagrebu

Svaki peti otac suočava se s izazovima u ostvarivanju svojih karijernih ciljeva, istaknuto je na predstavljanju rezultata istraživanja i okruglom stolu pod nazivom „Može li se biti „supertata“ i uspješan profesionalac?“ održanog u Zagrebu u okviru projekta „Aktivni očevi u Gradu Zagrebu“.

Svaki peti otac suočava se s izazovima u ostvarivanju svojih karijernih ciljeva, istaknuto je na predstavljanju rezultata istraživanja i okruglom stolu pod nazivom „Može li se biti „supertata“ i uspješan profesionalac?“ održanog u Zagrebu u okviru projekta „Aktivni očevi u Gradu Zagrebu“.

Strah od nemogućnosti održavanja dobre ravnoteže privatnog i poslovnog života i stres su najčešći razlozi zašto više od 40 % ispitanih očeva ne želi biti na najvišoj poziciji u karijeri. Osim toga, svaki peti otac smatra da se zbog obiteljskih obaveza ne može posvetiti napredovanju u karijeri, da ne može sudjelovati na korisnim poslovnim događajima te da je zbog roditeljstva propustio priliku za povišicom ili napredovanjem.

Rezultati istraživanja pokazuju da se i očevi susreću s preprekama u profesionalnom napredovanju zbog svoje roditeljske uloge. Najbolji poslodavci odgovaraju i na te izazove kreiranjem inkluzivne kulture koja podržava različite potrebe zaposlenih u različitim životnim razdobljima. Time privlače i zadržavaju najbolje talente te ujedno povećavaju zadovoljstvo poslom i produktivnost.“, istaknula je naša Diana Kobas Dešković.

Aktivna uključenost očeva u obiteljski život i skrb o djeci ima brojne pozitivne učinke, od zdravijeg emocionalnog razvoja djeteta do većeg zadovoljstva majki. Ipak, kao i majke, očevi se suočavaju s izazovima usklađivanja obiteljskih i profesionalnih obveza, te su suočeni s društvenim očekivanjima uloge oca i strahom od negativnih posljedica po karijeru.

Iako su dosadašnja istraživanja većinom proučavala i ukazivala na važnost majčinih roditeljskih ponašanja u odgoju i dobrobiti djece, pronađeni doprinos očevih ponašanja pokazuje da i očevi imaju važnu ulogu u emocionalnoj dobrobiti djeteta. Osim toga, majke koje preuzimaju većinu odgovornosti i dužnosti vezanih uz djecu manje su zadovoljne svojim odnosom s partnerom, dok su očevi koji su više angažirani zadovoljniji svojim odnosom s partnericom stoga se čini da bi ravnomjernija raspodjela odgovornosti i dužnosti među roditeljima pridonijela zadovoljstvu u braku i majke i oca.“ istaknula je prof.dr.sc Andreja Brajša-Žganec, voditeljica projekta Dobrobit djeteta u kontekstu obitelji CHILD-WELL (HRZZ) s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, dodajući kako je važno stvoriti društvo koje će podržavati očeve u njihovoj želji da budu aktivno uključeni u život svoje djece.

© Spona Code

 

Iako u Hrvatskoj već dugi niz godina očevi imaju mogućnost odlaska na roditeljski dopust, to zakonsko pravo koristi tek 4 % očeva. Među glavnim razlozima ne korištenja roditeljskog dopusta očevi ističu želju majke da provede 12 mjeseci s djetetom (46 %) i više prihode očeva u obitelji (41 %). Očinski dopust kraćeg trajanja se više koristi, no pojedini poslodavci nude i dodatne mogućnosti:

U P&G-u težimo stvaranju kompanije i svijeta u kojem su jednakost i uključenost omogućeni svima. P&G-ova politika #ShareTheCare postavlja novi standard za promicanje uključenosti očeva u odgoj djece od najranijih dana. Našim zaposlenicima nudimo u potpunosti pokriven dvomjesečni očinski dopust. Osim toga, svim zaposlenicima nudimo fleksibilno radno vrijeme i mogućnost rada od kuće te u potpunosti pokrivamo trošak bolovanja, što je posebno važno roditeljima male djece. Vjerujemo da pružanjem ovakvih svakodnevnih resursa možemo omogućiti našim zaposlenicima da ostvare svoj puni potencijal te da se lakše usredotoče na svoje profesionalne i osobne ciljeve.“, naglasila je Vedra Regul Erent Ondrušek, Country HR Manager Croatia & Baltics, iz tvrtke Procter & Gamble.

MODE1 zašto očevi ne koriste roditeljski dopust

© Spona Code

Rezultati istraživanja pokazali su da većina očeva smatra kako je fleksibilnost radnog vremena i mjesta rada ključna za održavanje ravnoteže između obiteljskih i profesionalnih obveza. Tu fleksibilnost najčešće smatraju korisnom u slučaju bolesti djeteta ili drugog člana obitelji jer im upravo fleksibilni radni aranžmani omogućuju da budu prisutni onda kada je to najpotrebnije.

Unatoč tome što većinom smatraju da provode jednako vremena s djecom kao i njihove partnerice, dvije trećine očeva reklo je kako u skrbi o djeci provodi do 3 sata dnevno, dok ih jednako toliko kaže kako njihove partnerice u istim aktivnostima provode između 4 i 6 ili više sati dnevno.

Ana Zrinski Smoljo, voditeljica odjela za ljudske potencijale u GRAWE Hrvatska istaknula je: „U GRAWE-u smo svjesni da su naše politike i kultura rada ključne u stvaranju okruženja koje jednako podržave očeve i majke. Upravo smo zbog toga implementirali niz mjera koje omogućuju fleksibilnost zaposlenima, te provodimo razne aktivnosti kojima se potiče njihova veća uključenost u skrb o djeci, poput webinara „Angažirani očevi“. Podrška i osnaživanje roditelja nije samo društvena odgovornost, već i dobra poslovna praksa jer je ulaganje u dobrobit naših zaposlenika ujedno dugoročno ulaganje u uspjeh naše kompanije.“

MODE1 Aktivnosti u kojima očevi provode vrijeme s djecom

© Spona Code

Samo suradnjom svih uključenih – očeva, majki, poslodavaca i države, moguće je postići stvarnu ravnopravnost u roditeljstvu i na tržištu rada. Za podršku aktivnom očinstvu potrebne su promjene društvenih normi koje se mijenjaju i kroz korporativnu kulturu.

Okrugli stol organiziran je u okviru projekta „Aktivni očevi u Zagrebu“ koji se provodi uz sufinanciranje sredstvima za programe i projekte udruga iz područja promicanja ljudskih prava iz Proračuna Grada Zagreba.

 

Saznajte više o tome kako vam MAMFORCE može pomoći u postizanju vaših poslovnih i obiteljskih ciljeva.

Zajedno možemo stvoriti bolju budućnost za sve roditelje i njihove obitelji!

 

    Zanima nas:

     

      Postani MAMFORCE INSIDER

      Budi na izvoru relevantnih tema iz područja raznolikosti i uključenja, rodnog balansa, razvoja ljudi i organizacije. Ostvari i posebne popuste na naše edukacije!