Na Okruglom stolu „Poslodavci i zaposlenici – na strani roditeljstva“ na kojem se razgovaralo o važnosti očinskog i roditeljskog dopusta za očeve, ravnopravnom sudjelovanju oba roditelja u odgoju djece te ulozi poslodavaca u demografskim politikama, sudjelovala je i mr. sc. Diana Kobas Dešković. Događaj je organiziran u okviru Nacionalne kampanje za promicanje pozitivnog i ravnopravnog roditeljstva koju provodi Središnji državni ured za demografiju i mlade (SDUDM) u partnerstvu s Hrvatskom udrugom poslodavca (HUP).
Ivan Vukušić, Petar Šimić, Diana Kobas Dešković, Igor Lukša, Josipa Ljubičić, Helena Prlić i Marko Hercigonja
U Hrvatskoj tek 4% očeva koristi roditeljski dopust, iako je angažirano očinstvo jednako je važno za rodnu ravnopravnost muškaraca koje se nerijetko stavlja u ulogu „sporednog“ roditelja, kao i za djecu i njihov emocionalni razvoj istaknula je Diana Kobas Dešković, psihologinja i autorica MAMFORCE i DADFORCE standarda. Žene se s druge strane profesionalno podcjenjuje kada postanu majke.
Hrvatski zakoni su među globalno najboljima po trajanju i financijskoj naknadi za vrijeme dopusta, no prilikom ostvarivanja svojih prava brojni se muškarci susreću sa stigmom i osjećajem nedostatka podrške poslodavaca te u strahu od otkaza ili osude poslovne i privatne okoline niti ni ne pokušavaju uzeti očinski, rodiljni i roditeljski dopust. Istraživanje o roditeljskom i očinskom dopustu koje je za SDUDM provela agencija Ipsos to potvrđuju pokazujući kako je očevima među glavnim zaprekama u korištenju njihovih prava uvjerenje da bi poslodavac negativno reagirao na zahtjev oca za korištenje očinskog/roditeljskog dopusta.
Riječima državne tajnice Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, Željke Josić, „roditeljstvo nema reprizu“, zbog čega je važno osvijestiti sve uključene da oba roditelja imaju pravo i trebaju biti ravnopravno uključeni u odgoj i brigu o djeci, a podrška poslodavaca u tome je vitalna. Država i poslodavci moraju surađivati u kontinuiranom napretku usklađivanja obiteljskog i poslovnog života što treba postati jedno od prioritetnih društvenih pitanja za poticanje promjena kada je riječ o roditeljstvu i podizanju svijesti o važnosti ove teme.
Sudionici okruglog stola istaknuli su kako obiteljski odgovorni poslodavci pružaju podršku zaposlenim očevima i majkama kroz redovitu promociju i pružanje jasnih informacija o odlasku na dopust za oba roditelja, fleksibilnim radnim aranžmanima, well-being politikama, benefitima i razvojem organizacijske kulture koja njeguje ravnotežu privatnog i poslovnog života te koja uvažava privatne potrebe roditelja, poput odlaska po dijete u vrtić. Rezultati MAMFORCE audita to potvrđuju jer su poslodavci koji podržavaju zaposlene u njihovom roditeljstvu ujedno i oni koji bilježe veće zadovoljstvo zaposlenih, veću produktivnost, bolje zadržavanje zaposlenih, te imaju bolji Employer Branding.
Family-friendly tvrtke ujedno aktivno rade na edukaciji zaposlenih o (budućem) roditeljstvu te izazovima s kojima se muškarci i žene susreću kada postanu roditelji, istaknula je Kobas Dešković, a jedan od tih specijaliziranih edukativnih programa je i Angažirani očevi razvijen uz podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Riječ je o webinaru, popratnim radnim materijalima i vodiču kroz administraciju za roditelje koji kroz seriju od 5 tematskih područja upoznaje (buduće) tate s novim zakonskim mogućnostima vezanim uz korištenje rodiljnog, roditeljskog i očinskog dopusta, odgovara na pitanja zašto je aktivno i odgovorno očinstvo važno za djecu i njihov razvoj, zašto za same očeve, a zašto za majke, priprema ih za promjene u partnerskim odnosima koje donosi roditeljstvo, otkriva koji su to odgojni stilovi i strategije uspješnog roditeljstva kao i zašto je komunikacija s djecom važna.
Rodiljni dopust je pravo svake zaposlene trudnice koje se može koristiti u trajanju od 28 dana prije očekivanog termina rođenja djeteta do navršenih 6 mjeseci djetetova života.
Dijeli se na:
Obvezni/neprenosivi dopust – u periodu od 28 dana prije termina rođenja i 70 dana nakon rođenja djeteta
Dodatni dopust – do navršenih 6 mjeseci djetetova života, može se prenijeti na oca djeteta
Očinski dopust zaposleni ili samozaposleni otac može koristiti u razdoblju od dana rođenja djeteta pa sve do šestog mjeseca djetetova života. Trajanje dopusta ovisi o broju rođene djece, pa za jedno dijete iznosi 10 radnih dana, a za blizance, trojke ili istovremeno rođenje više djece taj dopust iznosi 15 dana, a uključuje isplaćenu 100% redovnu plaću.
Na roditeljski dopust ima pravo svaki zaposleni roditelj, a započinje nakon navršenih 6 mjeseci života djeteta, a moguće ga je koristiti kontinuirano ili u dijelovima.
Trajanje za prvo i drugo rođeno dijete – 8 mjeseci
Trajanje za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete – 30 mjeseci
Roditeljski dopust je predviđen za oba roditelja – 4 mjeseca mama (od toga 2 mjeseca neprenosiva) + 4 mjeseca tata (od toga 2 mjeseca neprenosiva)
MAMFORCE metoda nudi praktične alate i savjete za poslodavce koji žele stvoriti obiteljski prijateljsko radno okruženje i poticati pozitivno i ravnopravno roditeljstvo.