Protekli mjesec bio je pun događanja kojima se obilježio Women’s History Month. Naša Diana Kobas Dešković doprinijela je brojnim radionicama, predavanjima i panelima na kojima se podizala svijest o važnosti rodne ravnoteže i žena u poslovanju, istovremeno osnažujući žene u njihovoj autentičnosti.
U P&G-u se razgovaralo o roditeljstvu i karijeri, kao i o preprekama s kojima se zaposlene majke svakodnevno suočavaju. Iako se često zanemaruje, jednaka podjela brige o djeci i kućanskim poslovima koristi obama partnerima, dok ženama daje više vremena da se usredotoče na svoje karijere i stoga im stvara nove prilike. Organiziranjem radionice P&G je pokazao svoju vodeću ulogu u razumijevanju izazova područja ravnopravnosti spolova baveći se problemom kućanskih poslova i njihovim utjecajem na profesionalne mogućnosti svojih kolegica i kolega. Prenoseći svojim zaposlenima kako bolje uskladiti svoje kućanske obaveze i skrb o članovima obitelji, otvorili su novi pogled na mogućnosti za razvoj karijere zahvaljujući fokusiranijem pristupu objema ulogama, privatnoj i profesionalnoj. Konačni cilj je bolja produktivnost na radnom mjestu i kod kuće.
U tehnološkim tvrtkama, Visage Technologies i Span-u, Diana se dotakla važnosti rodnog balansa za današnje poslovanje. Kroz predavanja je otvoreno to važno pitanje kao i razlozi za posvećenost različitosti, jednakosti i inkluzivnosti za zaposlene i poslovanje. U tehnološkim tvrtkama u kojima je obično manje žena, od velike je važnosti prepoznavanje uobičajenih prepreka i nesvjesnih pristranosti. Ohrabrujuće je što se i sve više muškaraca u tech-u uključuje u diskusije i prepoznaje važnost razvoja inkluzivne kulture za sve, bez obzira na različitosti.
Women’s Brunch u organizaciji IE Alumni Relation UK & Ireland okupio je u prekrasnom prostoru Pavilion Members Club Knightsbridge žene različitih generacija ujedinjenih oko posvećenosti ženskom zajedništvu u ostvarenju osobnih i profesionalnih ambicioznih ciljeva na njima jedinstven, feminin način. Govorilo se o inkluziji i uspjehu te kako su definicije tih pojmova evoluirale kroz proces osobnog razvoja, kako prevladati izazove povezane s inkluzijom u razvoju svoje karijere. Diana je kroz praktične primjere istaknula važnost umrežavanja za postizanje profesionalnih ciljeva te navela povijesne primjere vladarica od kojih možemo učiti – Kleopatra i Katarina Velika.
Dok je ruska kraljica Katarina II preuzela vlast zahvaljujući širokoj mreži ljudi na koje se mogla osloniti, kraljica Kleopatra imala je značajno uži krug podrške što se u konačnici odrazilo na trajanje njene vladavine.
Više o povijesnim lekcijama na primjeru četiri kraljice može se pročitati u knjizi Paula Vanderboecka koji je u to važno djelo unio svoje bogato znanje iz dva područja – povijesti i leadershipa. Uloga umrežavanja je i danas jednako važna kao i ranije.
Nadamo se da će se pozitivna energija i posvećenost boljem položaju žena na tržištu rada zadržati i nakon mjeseca u kojem slavimo žene te da ćemo u godinama koje slijede vidjeti više žena u upravama i nadzornim odborima.