Istraživanja otkrivaju da čak 50 posto zaposlenih u Europskoj uniji želi djelomično raditi od kuće, a u Hrvatskoj to priželjkuje njih 40 posto. Svaki treći zaposleni spreman je mijenjati posao ako će morati raditi samo u uredu. Oni pak koji prednost daju radu na formalnom radnom mjestu, tu opciju preferiraju zbog direktne komunikacije s kolegama, bolje koncentracije pa i odvajanja privatnog od poslovnog života. Poslodavci pak kao najveću manu rada od kuće vide nedostatak direktne komunikacije što se loše odražava na efikasnost poslovnih procesa i inovativnost.
Zbog toga poslodavci ubrzano analiziraju razne načine rada te traže održiva rješenja kojima bi zadržali produktivnost, a zaposlenicima osigurali dobrobit.
U sklopu eventa organziriana je i panel rasprava u kojoj su uz Dianu K. Dešković sudjelovale i predstavnice novopečenim MAMFORCE članica; Etelka Kožar iz Mobilisisa i Gordana-Ana Dijaković iz Zagorske razvojne agencije.
Na panelici koju je moderirao Bruno Šimleša, potvrđeno je da poslodavci u Hrvatskoj sve bolje upravljaju ljudskim potencijalima te da imaju sve više sluha za individualne potrebe zaposlenih. Raste i broj očeva koji koriste roditeljski dopust. Trenutačno ih je u Hrvatskoj 8 posto.
Dr.sc. Mirna Koričan Lajtman, profesorica na Luxembourg School of Business i Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa je u svom intrigantnom predavanju pod nazivom Planirana neravnoteža – Novi pristup usklađenju privatnog i poslovnog je otkrila da briga o dobrobiti zaposlenih postaje jedan od tri glavna prioriteta tvrtki koje si žele osigurati dugoročno poslovanje. U sklopu novih trendova dolazi i do redefinicije ravnoteže između privatnog i poslovnog života jer se oni tijekom rada od kuće preklapaju.
„Jedan od novijih koncepata je planirana neravnoteža (work-life counterbalance) jer se smatra da ravnotežu nije moguće postići uslijed čega dolazi do konflikta između privatnog i poslovnog što rezultira stresom. Ponekad je nakon napornog tjedna i uloženog vremena u posao potrebno uložiti veliku količinu vremena u privatne aktivnosti kako bi se planiranom neravnotežom postigla ravnoteža“, istaknula je Koričan Lajtman.
U okviru projekta Re-kreiraj život i posao za žene i muškarce MAMFORCE osnovni standard dodijeljen je Zagorskoj razvojnoj agenciji te tvrtkama Mobilisis i P&G Hrvatska. MAMFORCE napredni GROW standard dobila je BKS Bank AG, Glavna podružnica Hrvatska, a DADFORCE standard je dodijeljen kompaniji INA.
Projektom Re-kreiraj život i posao za žene i muškarce promiče se uravnotežena roditeljsku odgovornost. Naime, rodno uvjetovanim stereotipima društvo očekuje da se o djeci primarno brinu majke dok se očeve obeshrabruje u preuzimanju aktivnije uloge u roditeljstvu. Zbog toga su poslodavci skloniji zapošljavanju mladih muškaraca nego žena. Za prosperitetnije društvo potrebni su drugačiji odnos poslodavaca prema zapošljavanju te njihova prilagodba životnim fazama djelatnika.