Pojam liderstva dolazi iz staroengleskog lædere, što je u doslovnom prijevodu „ onaj koji ide naprijed kao vodič“, a u kasnijoj upotrebi kao onaj koji vodi, prvi ili najistaknutiji.
Porijeklo riječi inkluzivno dolazi iz latinskog includere, što znači zatvoriti, umetnuti, zatočiti,. Za sveobuhvatno razumijevanje je potreban uvid i u značenje antonima koji dolazi od lat. secludere što znači isključiti, držati nekoga unutar postojećih granica.
Vodeći se porijeklom sastavnica, inkluzivni lider/liderica je osoba koja svojim načinom vodstva pokazuje kako uključiti sve ljude, ne ostaviti niti jednu osobu ili grupu isključenima.
Knjiga INKLUZIVNO VODSTVO daje novu perspektivu tom često suženo korištenom terminu u kontekstu uključenja manjinskih skupina. Inkluzivni su svi lideri 21. stoljeća koji se ponašaju i odnose prema drugima sukladno potrebama promijenjenog, nepredvidljivog okruženja. Ponuđeni su odgovori na česta pitanja o karakteristikama inkluzivnih lidera i mogu li se te vitalne vještine naučiti. Kroz slikovite primjere nesvjesnih pristranosti koje su često u podlozi isključujućih ponašanja i odluka daje se i primjenjiv model promjene.
Diana Kobas Dešković, psihologinja i poslovna savjetnica kroz knjigu pruža vrlo konkretne savjete temeljene na 20 godina upravljačkog iskustva te razvoja metode koja procjenjuje upravljanja ljudima kroz prizmu pravičnosti i uključenja, ključnih za uvažavanje različitosti.
Lideri o knjizi
Darko Buković, glavni urednik, Poslovni FM:
Mala, velika knjiga, male, velike žene.
Dražen Oreščanin, suosnivač tvrtke Poslovna inteligencija, suosnivač i član uprave Legit Software:
Diana je osoba koja se vrlo često kao prva u našem društvu bavi nekim vrlo bitnim temama u poslovnom okruženju. Nakon rada na MAMFORCE i DADFORCE standardima nije nimalo iznenađujuće da se pozabavila temom uključivosti u vođenju timova i organizacija. Napisana sažetim i jasnim jezikom, knjiga “Inkluzivno vodstvo” čita se doslovno u jednom dahu jer pruža jasne i konkretne savjete kako postati inkluzivan lider. Šteta što ovakvu knjigu nismo imali i prije pandemije.
Carmen Majetić – Pavić, poslovna savjetnica, coach i mentor, TAGORAS d.o.o.
Ova je knjiga od esencijalnog značenja za današnje i buduće lidere jer nam danas trebaju lideri koji su samosvjesniji, spremniji pokazati svoju ranjivost, osvijestiti svoje pristranosti i pri tome (p)ostati autentični. Metodički je sjajno koncipirana, sadržajno bogata s konkretnim podacima i osobnim iskustvom same autorice. Model razvoja inkluzivnog vodstva prezentiran u knjizi daje nam vrlo konkretne upute i praktične savjete. Toplo preporučujem pročitati ovu knjigu.
Kristina Laco, Komunikacijski ured Colić, Laco i partneri
Inkluzivno vodstvo ima onu rijetku kvalitetu praktičnog štiva koje se može čitati i brzo i polako. Ako nemate previše vremena možete ga pročitati i samo dijagonalno, a već od pročitanoga imati koristi, ili možete zaroniti dublje te dobiti mnoštvo zaista korisnih informacija i savjeta. Kakvo god bilo vaše osobno iskustvo s vodstvom ili u vodstvu, u ovom kratkom, ali kompaktnom formatu sigurno ćete naći nešto što će vam pomoći da budete još bolji lider ili liderica.
Marina Burazer, Direktorica Marketinga i ESG-a grupe, Fortenova grupa
Inkluzivno vodstvo koristan je priručnik za sve one koji upravljaju timovima ili ih ta uloga očekuje u budućnosti. Autorica se ne zadržava samo na definiranju, već kroz niz primjera iz vlastitog iskustva i iz različitih istraživanja, potkrepljuje teoriju i daje jasne smjernice kako raditi na sebi i unaprijediti svoj način vođenja te kako samu organizaciju usmjeriti prema inkluzivnijem načinu vođenja. Inkluzivno vodstvo, pojašnjava, možemo dostići radom na sebi i ulaganjem u sebe. Ono je autentično i uvelike ovisi o tome koliko smo spremni izaći iz vlastitih okvira i razumjeti druge. To je zapravo ključno, jer takav način vodstva ne doprinosi samo uspješnosti i zadovoljstvu timova i osoba, već cijeloj organizaciji – njenoj klimi, rezultatima te u konačnici, uspješnosti nošenja s promjenama. Topla preporuka.
Knjiga Inkluzivno vodstvo nastala je u okviru EU sufinanciranog projekta Re-kreiraj život i posao za žene i muškarce. Nositelj projekta bilo je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelj i socijalne politike, a partneri Hrvatska zajednica županija i Spona Code.