Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova nositeljica je ovog projekta financiranog REC (Rights, Equality and Citizenship) programom Europske komisije koji se bavi ekonomskim osnaživanjem žena.
Partneri na projektu su Hrvatsko narodno kazalište u Splitu, Udruga Riječi/Prave/Predstave i MAMFORCE (Spona), a projekt podržavaju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Ministarstvo poduzetništva i obrta.
Trajanje projekta je dvije godine, a projekt je započeo 1. siječnja 2016. godine.
Ciljevi projekta su:
- Uklanjanje rodnih stereotipa, nametnutih rodnih uloga i „muških“ i „ženskih“ profesija
- Usklađivanje obiteljskog i poslovnog života za žene i muškarce
- Uklanjanje nejednakosti unutar obitelji
- Edukacija poslodavaca o važnosti senzibiliziranog pristupa prema majkama
- Promoviranje aktivne uloge očeva u formativnim godinama razvoja djeteta
Pravobraniteljica je odabrala suradnju s dvije prominentne umjetničke organizacije koje će za potrebe projekta razviti dramaturški sadržaj koji se bavi problemom rodnih stereotipa. Oni su posebno istaknuti u privatnom životu gdje se naglašava razlika, a potom i nejednakost u ulozi muškaraca i žena u obiteljskom životu.
Stoga, u specijalnom su fokusu srednje škole, preciznije, učenici/ce završnih razreda srednje škole koji se ili pripremaju na ulazak na tržište rada ili nastavljaju sa svojom profesionalnom edukacijom.
Interaktivne predstave zamišljene su kako bi motivirale učenike/ce da preispitaju vlastitu percepciju podjele kućanskog rada između muškaraca i žena i da usvoje normu da su oba spola jednako odgovorna za kućanski rad.
Uz pomoć MAMFORCE-a, razvijat će se metodologija koja će mjeriti poslovne uvjete i rodnu ravnopravnost u javnim institucijama, državnim tijelima i javnim poduzećima te malim i srednjim poduzećima. Oni najbolji bit će nagrađeni poznatim MAMFORCE i DADFORCE certifikatom u javnim institucijama, državnim tijelima, javnim poduzećima te malim i srednjim poduzećima.
Specifičnost ovog projekta su inovativni načini rada s učeničkom populacijom pri čemu koristimo kazališnu umjetnost kao alat, što nas zasigurno izdvaja od drugih projekata.
Vrijednost projekta je 437.172,29 EUR, s tim da Europska unija sudjeluje s 350.000 EUR.
Internetska stranica projekta: rec.prs.hr